Od wieków życie seksualne człowieka objęte było rozmaitymi normami etycznymi, moralnymi, religijnymi, a przede wszystkim – traktowane jako temat tabu. Współcześnie, gdy seksualność weszła już w kulturę powszechną i stała się elementem codzienności, nadal istnieją powody, dla których zachowanie „czystości”, czyli kobiecego dziewictwa, wydaje się istotne. Tym kobietom, które to dziewictwo straciły, na pomoc w jego przywróceniu przychodzi hymenoplastyka.
Jeszcze kilka lat temu chirurgia plastyczna opierała się głównie na przypadkach, które miały znaczenie zdrowotne. Dziś coraz więcej osób, zwłaszcza kobiet, decyduje się na zabiegi z dziedziny chirurgii estetycznej, bez wskazań zdrowotnych – za to oferujące konkretne rezultaty wizualne. I choć zwykle mowa o zabiegach obejmujących twarz czy piersi, to już w 2014 roku Amerykańskie Stowarzyszenie Estetycznej Chirurgii Plastycznej zauważyło zainteresowanie kobiet zabiegami z dziedziny ginekologii estetycznej, wówczas głównie labioplastyką. Dziś, zwłaszcza w Azji i krajach muzułmańskich, coraz bardziej popularna staje się również hymenoplastyka. Czy warto wykonać taki zabieg?
Czym jest hymenoplastyka?
Zabieg hymenoplastyki jest zabiegiem chirurgicznego zrekonstruowania błony dziewiczej u kobiety, u której doszło do zerwania tej błony. Nie należy mylić zabiegu hymenoplastyki z operacyjnym tworzeniem błony dziewiczej – ten zabieg wykonuje się ze względów zdrowotnych u kobiet, które cierpią na naturalny niedorozwój narządów płciowych. Hymenoplastyka zaś jest zabiegiem czysto estetycznym, bez wskazań natury zdrowotnej.
Hymenoplastykę przeprowadza się podczas jednego, około 20-minutowego zabiegu. – Z punktu widzenia technicznego zabieg jest prosty i skuteczny w zakresie oczekiwanego finału, czyli oporu i krwawienia w trakcie współżycia – komentuje w wywiadzie dla Wirtualnej Polski dr Piotr Kolczewski, specjalista z zakresu ginekologii i położnictwa, wykonujący szereg zabiegów w ramach ogólnie pojętej ginekologii estetycznej. Sam zabieg polega na niewielkim, chirurgicznym nacięciu śluzówki w obszarze przedsionka pochwy, gdzie znajdują się tzw. strzępki błony dziewiczej, a następnie sfałdowaniu resztek – ponownym zaszyciu powstałej rany. W ten sposób rekonstruowana jest naturalna błona dziewicza, praktycznie nie do odróżnienia dla laika podczas zbliżenia. O skuteczności zabiegu świadczy również fakt, że odnowioną błonę dziewiczą z tą naturalną pomylić może ginekolog podczas standardowego badania kobiety.
Bezpośrednio po zabiegu wykonywanym ze znieczuleniem miejscowym kobieta może udać się do domu, choć rzecz jasna wskazana jest odpowiednia rekonwalescencja, w tym powstrzymanie się od dźwigania ciężkich przedmiotów czy wysiłku fizycznego. Po zabiegu niezbędne jest zachowanie abstynencji seksualnej przez czas, który określa lekarz wykonujący zabieg; zwykle jest to ok. 3-5 tygodni. Co istotne, hymenoplastykę wykonuje się tylko u nieródek, ale prócz tej sytuacji nie istnieją stałe przeciwwskazania do zabiegu.
Kiedy wykonywana jest hymenoplastyka?
W pierwszej kolejności zabiegi hymenoplastyki wykonywane są ze względów religijnych. Bardzo popularne stały się w krajach europejskich zamieszkiwanych przez środowiska muzułmańskie, gdzie na młodych kobietach ciąży obowiązek bycia dziewicą podczas zamążpójścia i nocy poślubnej. Konsekwencje braku błony dziewiczej według norm religijnych wiążą się nawet z zagrożeniem życia. Podobne zwyczaje obserwowane są również w Chinach, gdzie rośnie liczba osób poddających się zabiegowi.
Hymenoplastyka jest zabiegiem, który w niektórych krajach, np. Francji, refundowany jest dla ofiar gwałtów. W takim przypadku odtworzenie błony dziewiczej w połączeniu z psychoterapią ma pomóc kobiecie w poradzeniu sobie z ciężkimi przeżyciami. Niektóre kobiety decydują się na hymenoplastykę, aby zerwać z dotychczasowym życiem, które np. obfitowało w aktywność seksualną poza związkiem.
Z kolei w Stanach Zjednoczonych hymenoplastyka popularna jest jako wspólna decyzja małżonków, którzy odnawiają przysięgę małżeńską, a wraz z nią chcą jeszcze raz przeżyć pierwszą, wspólną noc „poślubną”.
Cena zabiegów hymenoplastyki w Polsce zaczyna się od 2 500 złotych.