Czy zaczynasz projektowanie swojej kuchni od podstaw, czy chcesz odświeżyć aktualne wnętrze – dobór kolorów może być trudnym zadaniem dla wielu osób. Jakie kolory będą najlepsze dla Twojej kuchni? Jakie barwy będą pasowały do Twojego stylu życia i aranżacji wnętrza? W tym poradniku przedstawimy kilka wskazówek, które pomogą Ci w doborze odpowiednich kolorów dla Twojej kuchni.

Określ swój styl kuchni

Zanim zaczniesz szukać inspiracji powinieneś określić swój styl kuchni. Czy jest to kuchnia tradycyjna czy nowoczesna? Czy planujesz urządzić swoją kuchnię w stylu minimalistycznym czy rustykalnym? Wybór stylu kuchni będzie miał duży wpływ na dobór kolorów.

Kuchnia tradycyjna

Jeśli wybrałeś styl kuchni tradycyjnej, dobrym wyborem będą kolory ciepłe i stonowane. Odcienie beżu, ciemnego brązu, ecri i innych pastelowych kolorów będą pasowały do klasycznych frontów kuchennych. W takiej kuchni świetnie będą wyglądały meble z drewna, które pozwolą utrzymać atmosferę ciepłą i przytulną.

Kuchnia nowoczesna

Dla kuchni nowoczesnej kolory ostrych kontrastów będą najlepsze. Śnieżna biel kontrastująca z ciemnymi odcieniami drewna czy szkła nadadzą Twojej kuchni nowoczesny wyraz. Warto pamiętać, że kuchnie w stylu nowoczesnym powinny być minimalistyczne i funkcjonalne, dlatego też warto wybierać kolory, które będą łatwe w utrzymaniu w czystości.

Kuchnia minimalistyczna

Kuchnie w stylu minimalistycznym charakteryzują się funkcjonalnością i prostotą w formie. Przy wyborze kolorów należy kierować się zasadą „mniej znaczy więcej”. Najlepszy wybór będzie dla Ciebie różne odcienie bieli, szarości i czerni. Dzięki nim wnętrze nabierze charakteru, a jednocześnie zaprezentuje się elegancko i stylowo.

Wybierz kolor podstawowy

Kiedy już określisz styl kuchni, czas na wybór koloru podstawowego. To on będzie wprowadzeniem do aranżacji wnętrza i podniesie atmosferę kuchni. Jako kolor podstawowy polecamy biel, niebieski, zielony i beż. Są one uniwersalne i będą pasowały do każdego stylu kuchni. Przy wyborze niebieskiego i zielonego trzeba jednak uważać na ich intensywność. Nie chcemy, żeby kolor domniemywał nad całością i krzykliwiej się wyróżniał.

  Jak kłaść kafelki w kuchni - Wskazówki i porady

Wybierz kolor akcentujący

Kolor akcentujący to kolor, który będziemy używać do urozmaicenia kolorystyki naszej kuchni. Może to być kolor żywszy, mocniejszy, kontrastowy lub cieplejszy niż kolor podstawowy. Najlepiej, gdy zostanie użyty do wyodrębnienia jednego elementu, np. frontów szafek kuchennych, ściany lub blatu. Dobrze dobrane akcenty kolorystyczne dodają charakteru i świeżości wnętrzu.

Kolory a wielkość kuchni

Pamiętajmy, że dobór kolorów ma ogromny wpływ na optyczne powiększenie lub pomniejszenie przestrzeni kuchennej. W małych kuchniach lepiej unikać kolorów ciemnych i nasyconych. O wiele lepiej sprawdzą się barwy jasne, takie jak biel czy pastele. W przypadku kuchni dużej – nie ma takiego ograniczenia i możemy śmiało stosować ciemne i nasycone kolory. Możemy też pokusić się o użycie kilku kolorów – jednak pamiętajmy, że w dobrze zaprojektowanej kuchni nie powinno być więcej niż trzy podstawowe kolory.

Podsumowanie

Jak widać, dobór kolorów dla kuchni nie jest łatwą sprawą. Należy pamiętać o swoim stylu, o królestwie funkcjonalności, a przede wszystkich o tym, by dobrać kolory, które skomponują się pomiędzy sobą. Najlepiej zacząć od wyboru koloru podstawowego, a następnie dodać odrobinę koloru akcentu. Pamiętajmy również, że określając kolorystykę kuchni, warto zwrócić uwagę na to, by nie była ona zbyt krzykliwa i dominująca, ale żeby miała subtelność i wizualnie nie przytłaczała aranżacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *