Jak dobrać płytki do kuchni – poradnik dla początkujących

Znaczenie doboru płytek w kuchni

Wybór odpowiednich płytek do kuchni może wpłynąć na całą aranżację pomieszczenia. W końcu płytki stanowią tło dla mebli i sprzętów kuchennych. Mogą zdobić, ale także łączyć różne elementy wyposażenia i kolorystykę wnętrza. Właściwie dobrana kafelkowa forma ismaki wyglądają interesująco i estetycznie i zwiększają wartość naszego mieszkania.

Styl kuchni vs dobór płytek

Na jakie czynniki należy zwrócić uwagę przy wyborze płytek do kuchni? Często to od stylu kuchni zależy aranżacja ścian i podłogi. W kuchni w stylu rustykalnym pasują płytki imitujące kamień lub cegłę, w kuchni minimalistycznej better wyrazisty kolor lub geometryczny wzór. W przypadku stylowej kuchni również warto skupić uwagę na opcjach, które wpasują się w konkretny styl. Odpowiednia kolorystyka, wzór i kształt mogą podkreślić stylizację kuchni.

Jak dobrać kolorystykę płytek?

Jeśli chodzi o kolorystykę płytek, warto wybierać kolory zgodne z naszymi upodobaniami. Lepsze jest wybrać neutralne bądź stonowane kolory, ponieważ szybciej się nudzą. Neutralne kolory stają się coraz bardziej popularne w aranżacji wnętrz, w tym w kuchni, a to za sprawą nowych trendów w projektowaniu wnętrz. Bardzo dobre są klasyczne kolory: beż, szary, biały i delikatne odcienie pasteli. Można tez wybrać płytki w kontrastujących kolorach – jednak trzeba uważać, aby nie stworzyć zbyt wielu kolorów.

Jak dobierać styl wzoru płytek?

Wzór płytek do kuchni to kwestia gustu i stylu, w jaki została urządzona kuchnia. Mogą to być podstawy o geometrycznych kształtach lub te, które imitują drewno, cegłę lub kamień. Kafelki są również dostępne w bardziej oryginalnych formach, takich jak hexagonalne, dekoracyjne lub 3D. W tym przypadku warto podporządkować wybory ogólnej aranżacji wnętrza.

  Jak czyscic kuchnie indukcyjna: kompleksowy przewodnik czyszczenia kuchni

Jak dobrać wielkość płytek do kuchni?

Wielkość płytek do kuchni ma również duże znaczenie. Najczęściej wybieramy płytki o wymiarach 30×30 cm lub 60×30 cm, ale dostępne są szersze i dłuższe modele w różnych wzorach. Im mniejsze płytki, tym więcej szwów wymagają, ale także łatwiej je dopasować do ścian i podłóg. Większe płytki zaś, dobrze współgrają we wnętrzach o dużej powierzchni ze względu na ich wielkość, co w naturalny sposób zmniejsza ilość wcześniej wspomnianych szwów.

Podsumowanie

Dobrze dobrane płytki do kuchni przyczynią się do stworzenia pomieszczenia odpowiedniego dla użytkowników, będąc nie tylko płytkami ścian, ale też umieszczonymi na podłodze. W ten sposób stworzy się jedno, spójne i piękne wnętrze danego pomieszczenia, co ma ogromne znaczenie dla komfortu i wygody mieszkańców. Ważne jest, żeby wybrać stylowe i trwałe płytki, które sprawdzą się w roli dekoracyjnej, ale też będą służyć przez długi czas. Jak dobrać płytki do kuchni? Musisz mieć na uwadze styl kuchni, kolorystykę, wielkość płytek i możliwości ich aranżacji, a wtedy na pewno uda Ci się dopasować najlepsze płytki do swojego kuchennego intereru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *