Wprowadzenie

Czy wiesz, że oświetlenie jest jednym z kluczowych elementów nowoczesnej kuchni? To właśnie odpowiednie oświetlenie pomaga nam lepiej widzieć podczas gotowania, jedzenia, a także dzięki niemu nasze kuchnie wyglądają bardziej elegancko i stylowo. W tym artykule postaramy się przedstawić najważniejsze wskazówki i porady dotyczące oświetlenia kuchni, tak aby pomóc Ci zaprojektować funkcjonalne i atrakcyjne oświetlenie dla Twojej kuchni.

Jasność oświetlenia

Jednym z podstawowych aspektów dotyczących oświetlenia kuchni jest jasność oświetlenia. Oświetlenie powinno być dostatecznie jasne, abyś mógł widzieć to, co robisz, ale nie takie jasne, żeby ciągle musiał mrugać oczami. Najlepiej, aby jasność oświetlenia wynosiła od 400 do 800 luksów. Aby osiągnąć taką jasność, najlepiej zastosować różne źródła światła.

Różne źródła światła

Kuchnia powinna być oświetlona z różnych źródeł światła, takich jak oświetlenie ogólne, natężenie światła nad stołem, oświetlenie na blacie roboczym i podszafkowe. Oświetlenie ogólne powinno być jasne i równomierne, a źródło światła powinno znajdować się na suficie. Natężenie światła nad stołem powinno wynosić około 400 luksów, a oświetlenie robocze powinno wynosić od 800 do 1500 luksów. Oświetlenie podszafkowe jest przydatne wtedy, gdy gotujesz ciemnymi garnkami lub na ciemnym blacie roboczym.

Kolor światła

Kolor światła również ma duże znaczenie w kuchni. Zazwyczaj najlepszym wyborem jest ciepłe białe światło, ponieważ daje ono uczucie przytulności i komfortu. Jednakże, oświetlenie kuchni zawierające zimne białe światło jest wskazane, gdy chcemy uzyskać bardziej chłodny, nowoczesny wygląd. Oświetlenie kuchenne powinno posiadać około 2700-3000K, aby uzyskać ciepłe, przyjemne oświetlenie.

Kierunkowe oświetlenie

Kierunkowe oświetlenie jest przydatne wtedy, gdy chcemy wyeksponować konkretne elementy w kuchni, takie jak sprzęt AGD / szklanki lub półki z książkami kucharskimi. Zastosowanie oświetlenia punktowego umożliwia stworzenie różnych teatralnych efektów w kuchni. Popularne punktowe źródła światła to oświetlenie stołu jadalnego i oświetlenie nad kuchenką.

  Smak w niezwykłej formie

Podsumowanie

Sporządzenie wyboru odpowiedniego oświetlenia dla swojej kuchni może wydawać się trudne, ale z właściwą ilością kreatywności i dobrą koncepcją planowania, Twoja kuchnia może stać się magnesem przyciągającym wzrok dla gości. Własna analiza i pomysły na światło w kuchni dają najlepsze wyniki. Dobrze dobrany projekt oświetlenia zapewni Ci funkcjonalne, stylowe i przyjemne oświetlenie kuchni, umożliwiając bezpieczniejsze gotowanie i jedzenie, a także tworząc doskonałą atmosferę zarówno dla cotygodniowych dni jak i przyjęć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *