Jak gotować na kuchni indukcyjnej

Jak gotować na kuchni indukcyjnej? Praktyczny poradnik

Czy właśnie zainstalowałeś nową kuchnię indukcyjną i nie wiesz, jak z niej korzystać? To normalne – przecież każdy sprzęt AGD działa nieco inaczej!

Nie martw się jednak – w tym artykule przedstawimy praktyczny poradnik, jak gotować na kuchni indukcyjnej. Dowiecie się, jakie garnki kupić, jakie techniki gotowania stosować i jakie błędy unikać. Zapraszamy!

Jakie garnki wybrać do kuchni indukcyjnej?

Przede wszystkim pamiętaj, że nie wszystkie garnki są odpowiednie dla kuchenki indukcyjnej. Warto kupić specjalne garnki indukcyjne, ponieważ tylko takie będą skutecznie działać z twoim sprzętem AGD.

Zwróć uwagę na symbol indukcji, który powinien być widoczny na spodzie garnka. Upewnij się również, że garnki są płaskie – jeśli spód jest wypukły, to nie będzie się on dobrze przylegał do powierzchni kuchenki.

Jakie techniki gotowania stosować na kuchni indukcyjnej?

Gotowanie na kuchni indukcyjnej różni się trochę od gotowania na tradycyjnej kuchni gazowej. Oto techniki, które warto zastosować:

  • Zmniejszaj moc palnika stopniowo. Na początku ustaw na największą moc, a po zagotowaniu zmniejszaj ją stopniowo. Dzięki temu zachowasz kontrolę nad procesem gotowania.
  • Używaj pokrywek na garnkach. Dzięki temu szybciej osiągniesz temperaturę kipienia i zaoszczędzisz energię.
  • Wykorzystaj funkcję boost. Modele indukcyjne często mają funkcję boost, która pozwala na nagrzanie wody w ekspresowym tempie. Warto z niej skorzystać, jeśli jesteś w pośpiechu.
  • Używaj niskiej mocy do gotowania. Kuchnie indukcyjne nagrzewają się bardzo szybko, dlatego nie musisz korzystać z największej mocy. Warto zacząć od niskiej mocy, a stopniowo ją zwiększać w zależności od potrzeb.
  Egzotyczne wycieczki all inclusive

Jakie błędy unikać podczas gotowania na kuchni indukcyjnej?

Często podczas gotowania na kuchni indukcyjnej popełniane są pewne błędy, które wpływają na proces gotowania i energooszczędność. Oto kilka z nich:

  • Nie stosowanie pokrywek. Bez pokrywki na garnku, temperatura będzie spadać i trudniej będzie osiągnąć pożądany efekt.
  • Niezdejmowanie folii aluminiowej. Folia aluminiowa może przeszkadzać w przekazywaniu energii i powodować problemy z kuchenką. Zdejmij ją przed użyciem garnka na kuchni indukcyjnej.
  • Stawianie naczyń poza polami indukcyjnymi. Pamiętaj, że tylko miejsca bezpośrednio pod palnikami będą się nagrzewać. Jeśli postawisz garnek poza polami indukcyjnymi, będzie się on nagrzewał bardzo wolno.

Podsumowanie

Gotowanie na kuchni indukcyjnej to trochę jak nauka jazdy – trzeba się trochę przyzwyczaić do nowego sprzętu AGD. Jednak dzięki naszemu poradnikowi na pewno uda się Ci uniknąć podstawowych błędów i cieszyć się smacznymi posiłkami z użyciem nowej kuchni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *